» Természetvédelmi kutatások » Szakdolgozati témajavaslatok » Általános természetvédelem
Általános természetvédelem
Nem védett természeti területek állapotfelmérése
A védett természeti területeken kívül sok jó állapotú, természetvédelmi szempontból értékes terület maradt fenn, amelyekről általában rendkívül csekély ismeretanyag áll rendelkezésre. Ezen területek állapotának és értékeinek felmérése a természetvédelem kiemelkedő feladata.
A téma keretében javasoljuk egy-egy kistáj (Csornai-sík, Fertő-medence, Fertőmelléki-dombság, Győr-Tatai-teraszvidék, Hanság, Igmánd-Kisbéri-medence, Ikva-sík, Kapuvári-sík, Mosoni-sík, Pannonhalmi-dombság, Pápa-Devecseri sík, Répce-sík, Soproni-hegység, Sopron-medence, Szigetköz) teljes felmérését, amelynek keretében elkészül az egyes területek lehatárolása, általános leírása (élőhelyek jellemzése, megfigyelt védett fajok stb.), élőhely-térképe, a területet veszélyeztető tényezők és az esetlegesen szükséges beavatkozások ismertetése.
A felmérésekhez jó térinformatikai tudás, az élőhelyek és a védett fajok minél alaposabb ismerete szükséges. A téma időigényes, a kistáj „használtságától” és természetvédelmi helyzetétől függően 20-30 terepnap szükséges a felmérésekhez, illetve legalább ugyanennyi munkát igényel az adatok feldolgozása és értékelése. A feladat végrehajtásához gépkocsi vagy motorkerékpár használata nélkülözhetetlen (az Igazgatóság a közlekedésben nem tud segíteni). A téma kidolgozásához az Igazgatóság rendelkezésre bocsátja a meglévő adatokat és segítséget nyújt a munka elkezdéséhez, illetve az adatok feldolgozásához.
A téma iránt érdeklődők Takács Gábor természetvédelmi szakreferenst kereshetik további információkért.
Egyedi tájértékek felmérése
Az egyedi tájértékek felmérése és adatbázisba rendezése 2004-ben kezdődött meg, de a munka ma még gyerekcipőben jár. A szakdolgozók feladata egy vagy több település teljes körű felmérése és a gyűjtött adatok értékelése.
A témát elsősorban TDK dolgzatnak vagy BsC szintű szakdolgozatnak javasoljuk természetvédelmi mérnök, településtervező, földrajz vagy történelem szakos hallgatóknak számára.
A téma iránt érdeklődők Takács Gábor természetvédelmi szakreferenst kereshetik további információkért.
A Holt-Rábca helyreállítási lehetőségeinek vizsgálata
A Rábca szabályozása során Lébény, Mosonszentmiklós, Börcs határában több holtág keletkezett, amelyek élő folyóvá visszaalakítása komoly vízügyi és természetvédelmi kihívást jelent. A szakdolgozó feladata a szabályozás folyamatának és a jelenleg hatályos vízjogi engedélyek áttekintése után a helyreállítás szükségességének (pl. Milyen káros hatásai voltak a szabályozásnak? A jelenlegi működés megfelel-e a mai követelményeknek?) és lehetőségeinek vizsgálata. A téma kidolgozása során vizsgálni kell a beavatkozásnak a környező területek jelenlegi használatra gyakorolt hatásait. A szakdolgozónak a helyreállításhoz részletes geodéziával alátámasztott elvi vízjogi és természetvédelmi engedélyezésre alkalmas tervet kell készítenie.
A téma kidolgozásához elsősorban vízépítő mérnök, illetve természetvédelmi mérnök hallgatók jelentkezését várjuk. A téma összetettsége jó lehetőséget ad a különböző szakterületeken dolgozó hallgatók közös munkájára.
A téma iránt érdeklődők Takács Gábor természetvédelmi szakreferenst kereshetik további információkért.