|
Összefoglaló a DANUBEPARKS STEP 2.0. projektről
A hazai Duna-menti védett területeket kezelő nemzeti park igazgatóságai – így a Szigetközi Tájvédelmi Körzet természetvédelmi kezelőjeként a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság is – 2012-ben csatlakoztak a közös transznacionális DANUBEPARKS STEP 2.0 projekthez. A projektet 85%-ban az Európai Unió Délkelet-európai Transznacionális Együttműködés Programja, 15%-ban pedig a Magyar Kormány finanszírozta.
A Neuburg-Ingolstadt (DE) környéki védett Duna-menti erdőktől a Duna-Delta Bioszféra Rezervátumig (RO) összesen nyolc ország tizenhét Duna-menti védett területét integrálta a projekt olyan közös feladatok együttes megoldásában, amelyek előre viszik egyes kiemelten jelentős dunai fajok és élőhelyek, valamint az ökoturizmus és a környezeti nevelés ügyét.
A nemzetközi projekt amellett, hogy az egyes országok védett területeit kezelő szervezetek munkakapcsolatait erősítette, kiemelt jelentőségű abban, hogy egységesen, minden partner által kezelt védett területen ugyanazon metódusok mellett valósított meg azonos, illetve hasonló feladatokat, projektelemeket.
Ezek közül ki kell emelni az alábbiakat:
- két év alatt a Duna mellett telelő fokozottan védett rétisas állomány teljes felmérése megvalósult a Duna egészén (kiegészítendő egy korábbi nemzetközi projekt eredményeit, amely felmérte e ritka madarak dunai fészkelő állományát).
- olyan indikátor madárfajok fészkelő állományainak teljes felmérése valósult meg a Duna egészén, amelyek érzékenyen reagálnak minden kedvező, illetve kedvezőtlen folyómorfológiai változásra (pl. parti fecske, kis lile).
- elkészült a Duna-menti turisztikai értékleltár, amely összefoglalja a turizmus és a környezeti nevelés számára is értékes objektumokat, segítve ezzel a későbbi turisztikai fejlesztési elképzeléseket minden Duna-menti térségben.
- a Duna egészén, így a Szigetközben is felmértük az egyre ritkább, őshonos fekete nyár fagyedeket ás faállományokat az ártéri erdők vonatkozásában.
Mindemellett szerbkollégáink szervezésében a szigetközi értékes fekete nyár genetikai állománya eljutott egy
nemzetközi génbankba.
honlap: www.danubeparks.org
kapcsolat: Fersch Attila osztályvezető, Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
fersch@fhnp.kvvm.hu, 0630 396 6960
|